3 zasady prawidłowego przechowywania opon samochodowych

      Możliwość komentowania 3 zasady prawidłowego przechowywania opon samochodowych została wyłączona

Prawidłowe przechowywanie opon samochodowych jest w stanie znacząco zwiększyć ich żywotność. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy magazynować opony na sezon letni albo zimowy?

  1. Oczyszczenie i sprawdzanie stanu opony

Zanim odłożymy opony w odpowiednie miejsce, powinniśmy przede wszystkim oczyścić je i sprawdzić ich stan techniczny, ponieważ może okazać się, że posiadają one uszkodzenia, które będą wymagały od nas zakupu nowego kompletu ogumienia.

Większe zanieczyszczenia znajdujące się w bieżniku można usunąć małym śrubokrętem. Potem opony można umyć z użyciem szamponu samochodowego z wodą i dokładnie je wysuszyć.

Przy sprawdzeniu stanu opony zwracamy szczególną uwagę na jej boki, a także na stan gumy, która nie powinna się kruszyć i pękać. Gdy bieżnik będzie zbyt płytki, także konieczne będzie dokonanie wymiany opon na nowe.

  1. Odpowiednia pozycja opon

Właściwa pozycja dla opon zależy od tego, czy chcemy przechowywać je z felgami czy bez felg. Opony z felgami możemy zawiesić na specjalnych hakach, ustawić na ziemi pionowo albo poukładać na sobie.

Warto jednak pamiętać, że jeśli opony będą ułożone na sobie, powinniśmy raz na miesiąc oponę na samym dole przełożyć na górę.

Opony bez felg możemy ustawić obok siebie pionowo i raz miesięcznie obracać je o 90 stopni.

  1. Właściwe miejsce do przechowywania

Ważne jest również wybranie odpowiedniego miejsca do przechowywania opon.

Najlepiej, aby znajdowały się one z dala od źródeł ciepła oraz bezpośredniego światła słonecznego. Nie powinny być również narażone na działanie czynników chemicznych, na przykład rozpuszczalników, smarów.