Czym grozi brak ubezpieczenia komunikacyjnego OC?

      Możliwość komentowania Czym grozi brak ubezpieczenia komunikacyjnego OC? została wyłączona

Ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni kierowcę przed finansowymi skutkami wywołanych przez niego kolizji i wypadków. Gdy nie posiadamy ważnego ubezpieczenia OC, możemy dodatkowo narazić się na spore koszty.

Każdy właściciel samochodu musi liczyć się z różnymi wydatkami. Wśród nich znajdują się również te związane z ubezpieczeniem pojazdu. Obowiązkowo należy wykupić wtedy ubezpieczenie OC, ale do dyspozycji są także dodatkowe polisy nieobowiązkowe jak AC czy Assistance.

Polisa OC jest jednak zdecydowanie tą najważniejszą – bez niej nie powinniśmy wyjeżdżać na ulicę, ponieważ możemy ponieść spore koszty.

Kary za brak OC w 2018 roku

Jeśli kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, wtedy może narazić się na płatność kary. Jest ona uzależniona od rodzaju używanego przez niego pojazdu, a także od okresu pozostawania bez ubezpieczenia, czyli od przerwy w jego ciągłości.

Stawki kar są liczone również względem minimalnej pensji, która w 2018 roku wyniosła 2100 złotych brutto.

  • Kara za brak OC do 3 dni za samochód osobowy – ubezpieczony płaci 20% stawki – 840 złotych
  • Kara za brak OC od 4 do 14 dni za samochód osobowy – ubezpieczony płaci 50% stawki – 2100 złotych
  • Kara za brak OC powyżej 14 dni za samochód osobowy – ubezpieczony płaci 100% stawki – 4200 złotych

Wobec tego brak ważnego ubezpieczenia OC może być bardzo dotkliwy dla kierowcy. W związku z tym warto zawsze pamiętać o tym, kiedy należy wykupić ubezpieczenie – w ten sposób nie narazimy się na niebezpieczeństwo wynikające z jego braku w razie zdarzeń drogowych i na wysokie kary.