Czym jest korytarz życia na drodze i jak go stworzyć?

      Możliwość komentowania Czym jest korytarz życia na drodze i jak go stworzyć? została wyłączona

Coraz częściej słyszymy o korytarzu życia na drogach. Czym dokładnie jest korytarz życia i o czym pamiętać podczas jego tworzenia?

Czas ma bardzo duże znaczenie w działaniu służb ratunkowych. Niekiedy nawet kilka minut jest kwestią życia lub śmierci ofiar wypadków drogowych. To właśnie wtedy szczególne znaczenie ma tak zwany korytarz życia.

Korytarz życia – co to jest?

Korytarzem życia nazywa się specjalne miejsce pozostawione na drodze dla pojazdów ratunkowych. Ma on szczególne znaczenie w korku, który może być również spowodowany przez zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli ludzie.

Tworzenie korytarzy życia jest bardzo ważne przede wszystkim na autostradach oraz na drogach ekspresowych, na których nawet przy niewielkich wypadkach tworzą się potężne korki.

Zasady utworzenia korytarza bezpieczeństwa:

  • gdy droga zaczyna się korkować, najlepiej zjechać nieco na bok pasa
  • nie należy czekać aż do usłyszenia sygnału karetki, samochodu Straży Pożarnej czy Policji – najlepiej jak najszybciej zmienić pozycję samochodu, umożliwiając przejazd dla tych pojazdów
  • jeśli autostrada ma tylko dwa pasy, wtedy kierowcy na lewym pasie zjeżdżają na lewo, a kierowcy na prawym pasie na prawy
  • najlepiej nie wychodzić z samochodu, aby nie utrudnić pracy służbom ratunkowym
  • nie należy korzystać z korytarza życia po to, aby zawrócić na drodze albo wyprzedzić inne pojazdy

Zatem każdy kierowca powinien pamiętać o tych właśnie zasadach – dzięki zastosowaniu się do nich można znacząco ułatwić pracę służbom ratunkowym i przyczynić się do uratowania życia osobom poszkodowanym w wypadkach.