Jak przygotować samochód przed wakacyjnym wyjazdem?

      Możliwość komentowania Jak przygotować samochód przed wakacyjnym wyjazdem? została wyłączona

Jeśli zamierzamy wyjechać na wakacje własnym samochodem, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby dobrze go do tego przygotować. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Aby auto było sprawne na czas całej podróży i nie zaskoczyło nas żadnymi usterkami, powinniśmy wykonać dokładny przegląd przed wyjazdem. Można zlecić to pracownikom warsztatu samochodowego, ale czynności kontrolne możemy przeprowadzić również samodzielnie – za darmo.

  1. Poziom płynów

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić w samochodzie poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego, a także poziom płynu do spryskiwaczy. Jeśli płynów brakuje, warto je uzupełnić.

  1. Ciśnienie opon

Bardzo ważne jest także skontrolowanie ciśnienia w oponach samochodowych – najlepiej przed samym wyjazdem. Zbyt niskie i zbyt wysokie ciśnienie zmniejszają bezpieczeństwo jazdy. Gdy ciśnienie jest za niskie, zwiększa się także szybkość zużycia opon, a także podwyższa się zużycie paliwa, co wpływa na większe koszty eksploatacyjne samochodu.

  1. Stan opon

Powinniśmy także dokładnie sprawdzić stan opon samochodu. Minimalna głębokość bieżnika zgodnie z polskimi przepisami to 1,6 milimetra, ale eksperci zalecają, że opony powinniśmy wymienić na nowe już wtedy, gdy jego głębokość spada poniżej 3 milimetrów.

  1. Wycieraczki i pióra wycieraczek

Gdy wycieraczki i ich pióra nie będą w dobrym stanie technicznym, wtedy będziemy mieli trudności w jeździe podczas deszczu. Jeśli pióra są już mocno wytarte, należy wymienić je na nowe.