Jak szkoda wpływa na wyższą cenę polisy OC?

      Możliwość komentowania Jak szkoda wpływa na wyższą cenę polisy OC? została wyłączona

Polisa samochodowa OC jest w Polsce, a także w wielu innych krajach świata obowiązkowym ubezpieczeniem. Ma ona na celu ochronę sprawcy kolizji czy wypadku przed poniesieniem sporych kosztów związanych z likwidacją skutków zdarzenia.

Ubezpieczenia OC posiada obecnie niemalże każdy ubezpieczyciel – przy doborze tej polisy kierowca nie musi jednak kierować się jej zakresem, ponieważ wystarczy tylko spojrzenie na jej cenę.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa szereg różnych czynników. Wśród nich znajdują się między innymi wiek kierowcy, jego płeć, miejsce zamieszkania, rodzaj posiadanego pojazdu i jego pojemność silnika. W związku z tym w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym cena OC może być nieco inna.

Zwyżki w OC

Za bezszkodową jazdę kierujący mogą otrzymać zniżki na OC. Niestety, wtedy, gdy właściciel ubezpieczenia spowoduje szkodę, dochodzi do naliczenia zwyżki, czyli za swoją polisę będzie musiał on wtedy płacić więcej.

Powszechnie uznaje się, że za jeden rok bezszkodowej jazdy kierowcy należy się 10% zniżki. Z kolei jedna szkoda to zwyżka o 10%. W praktyce jednak stosuje się nieco inne obliczenia.

Stawka podstawowa to 0% Maksymalna zniżka, jaką można otrzymać, wynosi 60%. Z kolei wtedy, gdy kierowca spowoduje kilka zdarzeń, wówczas może otrzymać podwyżkę nawet o 100%.

Wobec tego utrata zniżek i zastosowanie zwyżek u kierowców, którzy wywołali szkody komunikacyjne, może być sporym wydatkiem – dokładne informacje o tym, ile będzie kosztowało nowe ubezpieczenie OC można uzyskać po ponownym jego obliczeniu z uwzględnieniem historii kierowcy.