Jak wydłużyć żywotność silnika samochodowego?

      Możliwość komentowania Jak wydłużyć żywotność silnika samochodowego? została wyłączona

Żywotność silnika samochodowego zależy nie tylko od jakości wykonania samej jednostki. Wpływ na jego działanie ma również sam kierowca. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Silniki w nowych samochodach często są coraz mniej żywotne od tych w starszych pojazdach. Wynika to między innymi z trendu zmniejszania pojemności jednostek napędowych. Z drugiej strony taki silnik wymaga również właściwej eksploatacji, by mógł posłużyć jak najdłużej.

Ważny olej

Każdy kierowca powinien pamiętać przede wszystkim o tym, aby regularnie wymieniać olej w swoim samochodzie. Współczesne silniki są bardzo wrażliwe na jakość oleju silnikowego, wobec tego niskiej jakości olej czy olej stary, który nie ma już swoich właściwości, może przyczynić się do skrócenia ich żywotności.

Zbyt rzadka wymiana oleju może doprowadzić poważnych usterek pojazdu, dlatego warto pamiętać o systematycznym odwiedzaniu serwisu w celu wymiany środka smarnego.

Zadbaj również o turbosprężarkę

Samochody wyposażone w turbosprężarkę również zasługują na właściwą opiekę. Właściciele takich samochodów powinni pamiętać przede wszystkim o tym, aby po zakończeniu jazdy dać silnikowi „odpocząć” na wolniejszych obrotach.

Nie powinniśmy zatem gasić od razu silnika, ponieważ turbosprężarka nadal pracuje na wysokich obrotach i nagle dochodzi wtedy do utraty smarowania. To prosty przepis na szybkie usterki.

Postaw na dobre części

Gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia napraw związanych z silnikiem samochodu, warto pamiętać o tym, żeby decydować się wtedy na wyższej jakości części samochodowe. Chociaż musimy zapłacić za nie więcej, to jednak posłużą nam na dłuższy czas i zadbają o właściwą pracę układu napędowego.