Zgrzytanie biegów – co może oznaczać?

      Możliwość komentowania Zgrzytanie biegów – co może oznaczać? została wyłączona

Podczas jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów słyszysz zgrzytanie w trakcie ich zmieniania. To może oznaczać poważną usterkę wymagającą szybkiej interwencji specjalisty!

Kierowcy najczęściej skarżą się na głośne zgrzytanie w trakcie zmiany biegów. W tym przypadku na ogół jest to kwestia zewnętrznych mechanizmów skrzyni, które uległy uszkodzeniu, co może wynikać również z wieku samochodu.

Nadmiernie zużyte komponenty

Za nieprzyjemne zgrzytanie podczas zmiany biegów najczęściej odpowiadają zapieczone linki oraz zużyte popychacze – w takim przypadku warto pomyśleć o dokonaniu odpowiednich czynności konserwacyjnych albo o wymianie tych elementów na nowe.

Problemem mogą być również zużyte synchronizatory, które mają za zadanie wyrównywanie obrotów współpracujących ze sobą komponentów. Gdy są nadmiernie wyeksploatowane, wtedy efektem jest między innymi zgrzytanie biegów. Jeśli podejrzewamy taką właśnie usterkę, nie powinniśmy korzystać z samochodu, ponieważ może doprowadzić ona do jeszcze poważniejszych zniszczeń.

Uszkodzone synchronizatory mogą być również powodem wypadania biegów podczas jazdy – skrzynia może wtedy ustawić się sama na luz, co może również być powodem poważnych problemów na drodze.

Niewłaściwe operowanie pedałem sprzęgła

Problem może leżeć również po stronie kierowcy, który nie operuje właściwie pedałem sprzęgła, czyli zbyt szybko go uwalnia albo robi to bez odpowiedniej płynności. Także brak synchronizacji między operowaniem pedałem a zmianą biegów może prowadzić do powstawania zgrzytów.